Šarlio Pero 390-ąjį jubiliejų švenčiant!

Ar žinote, kad....
 
1. Prieš tapdamas rašytoju, Šarlis Pero buvo teisininkas ir Karaliaus Liudviko XIV finansų patarėjas.
2. Š. Pero buvo praryžietis, tad originalios pasakos parašytos prancūzų kalba. Pačios populiariausios jo pasakos („Pelenė“, „Raduonkepuraitė“, „Mieganti gražuolė“, „Batuotas katinas“) išverstos į šimtus kalbų visame pasaulyje.
3. Dėl Pero pasakų autorystės iki šių dienų verda aistros, kadangi dauguma jų pasirašytos Šarlio Pero sūnaus Pjero vardu. Vis tik įsigalėjo bendraautorystės idėja. Manoma, kad sūnus tas pasakas galėjęs įsiminti, išmokti klausydamasis auklės, o vėliau perpasakoti tėvui, kuris jas meistriškai užrašė.
4. Šarlio Pero pasakos įkvėptos senųjų folklorinių pasakojimų bei poemų, kai kurios jų datuojamos XIV amžiumi.
5. Šarlio Pero pasakos buvo perpasakojamos salonuose, moralai skirti suaugusiems, tad vaikams skirtos knygos šiais laikais dažniausiai yra adaptuotos.
6. Pasaka „Batuotas katinas“ iki šiol kelia ginčus dėl moralinio turinio – gudrus katinas savo šeimininkui padeda tapti karaliaus žentu. Tai galima vertinti kaip ištikimybę ir atsidavimą. Bet visa tai pasiekiama melu ir apgaule. Pirmajame morale autorius išaiškina apsukrumą, antrajame paryškinama viena siužeto detalė – princesė pamilo malūnininko sūnų dėl gražių drabužių, jaunystės ir švaros.
7. Rašytojas vedė būdamas 44 metų. Jo žmonai tuo metu buvo 19 metų. Po penkerių vedybinių metų žmona mirė. „Kuo lėčiau meilė ateina, tuo ilgiau ji užsibūna“ – rašė Šarlis Pero.
8. Pasakose aprašytos pilys buvo įkvėptos tikrų pilių architektūros. Ryškiausiai aprašyta pilis „Miegančiojoje gražuolėje“. Tai Luaro slėnio pilis Chateau d‘Usse. Vėliau ji tapo „Walt Disney“ logotipu.
9. Pero mėgo filosofuoti ir pasakose palikti erdvės ieškojimams. Sykį jis yra pasakęs: „Aš žinau, kad pats esu sau labirintas, kuriame lengvai pasiklystu“. Beje, Šarlis Pero sudarė Versalio rūmų labirintų aprašą, kuriuo naudojamasi iki šių dienų.
10. Praėjus 200 metams po Šarlio Pero pasakų rinkinio „Motušės Žąsies pasakos“ publikavimo, Broliai Grimai pasinaudojo Š. Pero kūryba ir perpasakojo istorijas, taip užsitarnaudami sau šlovę.
11. Šarlio Pero pasakos populiarios net ir praėjus beveik 400 metams. Jo sukurtų pasakų motyvais kuriamos operos, baletai, filmai ir animaciniai veikėjai.
12. Naujausią knygos „Batuotas katinas“ leidimą, iliustruotą pasaulyje pripažinto iliustratoriaus Gabriel Pacheco, galimą įsigyti www.strazdaneles.tk
 

Kaip teigia literatūrologai, prie klasikinių tekstų vaikus sugrąžinti ar priartinti gali moderni leidyba, šiuolaikinės iliustracijos ir papildomi, jauną skaitytoją įtraukiantys, elementai, kuriantys kontekstą, provokuojantys, į pasaką kviečiantys pažvelgti plačiau. Viena tokių knygų Šarlio Pero jubiliejaus proga šių metų pradžioje pasirodė mūsų vaikų literatūros padangėje. Naują pasakos „Batuotas katinas“ leidimą išleido leidykla „Muzikija“. Oficialus knygos pristatymas numatomas Vilniaus knygų mugėje, 2018 vasario 22-25 d.

 


Visos naujienos ir straipsniai